"Dziura" w brzuchu, czyli o rozstępie mięśnia prostego brzucha po porodzie cz.I
/ autor: admin, 19 lipca 2016
Opracowanie: mgr.inż Ewa Grajewska
Rozstęp mięśnia prostego brzucha jest jednym z problemów, które mogą spotykać mamę po porodzie. Kobiety pytane o rozstęp mięśnia brzucha najczęściej same zadają pytanie „Co to takiego? „, bądź utożsamiają go z rozstępami pojawiającymi się na skórze. Mimo, że praktycznie każda mama podejmuje działania w celu zapobiegania rozstępom skórnym, o rozstępie mięśni często nic nie wiedzą. A w tym wypadku żadne zabiegi kosmetyczne nie pomogą.
Rozstęp mięśnia prostego brzucha (RMPB) to rozluźnienie struktury ścięgnistej zwanej kresą białą i rozsunięcie się dwóch części mięśnia prostego na boki. Powstaje wówczas wyczuwalna palcami a nieraz zauważalna gołym okiem przerwa negatywnie wpływająca na wygląd brzucha. Najczęściej zauważanym przez mamy objawem jest powstawanie na brzuchu w chwili napinania go wypukłości w kształcie stożka lub też przeciwnie „dziury”.
Z problemem tym spotykają się częściej mamy:
- rodzące duże dziecko, z dużą ilością wód płodowych;
- bliźniaków i wieloraczków;
- aktywne, które w ciąży nadmiernie obciążają mięsnie brzucha- ćwiczeniami bądź pracą fizyczną;
- szczupłe, filigranowe, o wąskiej talii;
- rodzące „po cichu”, przy zamkniętej nagłośni, przy przedłużającym się porodzie;
- będące w drugiej i kolejnej ciąży;
Rozstęp mięśnia wypływa negatywnie na wygląd brzucha oraz na samopoczucie kobiety. Niestety nie jest on jedynie problemem natury estetycznej. Jego powstanie będzie bowiem sprzyjać: bólom pleców, problemom z postawą, z ustawieniem miednicy. Może zwiększyć także prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny pępkowej, która jest już problem medycznym. Sam rozstęp nie daje dolegliwości bólowych. Kobiety, których on dotyczy często nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Niezwykle rzadko mają okazję być zbadane pod tym kątem przez lekarza czy położną.
Wykonanie testu na rozstęp mięśnia prostego brzucha nie jest trudne i warto go zrobić samodzielnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem- chirurgiem, fizjoterapeutą bądź wykwalifikowanym trenerem.
By wykonać test:
- Połóż się na plecach, z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych.
- Ułóż palce na wysokości pępka, unieś głowę i barki nad podłoże.
- Sprawdź czy nie ma rozstępu przesuwając palce od pępka do góry aż do wyrostka mieczykowatego mostka oraz od pępka aż do spojenia łonowego.
- Powinnaś wyraźnie wyczuć dwa brzuśce mięśnia prostego brzucha, a pomiędzy nimi przerwę. Naturalnie, fizjologicznie przerwa ta na wysokości pępka może mieć szerokość 2-2,5 cm, natomiast powyżej i poniżej pępka szerokość do 1,5 cm. Rozluźnienie kresy białej powyżej tych wymiarów określamy mianem RMPB. Do rozstępu może dojść na części lub na całej długości kresy.
Jeśli stwierdzisz u siebie rozstęp mięśnia prostego brzucha, nie zwlekaj i zacznij działać od razu. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest unikanie czynności które mogą pogłębiać problem, bądź utrudniać samoistne cofnięcie się tych zmian. Jest duża szansa, że zmiany cofną się zupełnie naturalnie, dzięki pozostałości hormonów ciążowych – relaksyny i elastyny, których zadaniem w ciąży było rozluźnienie mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Po porodzie pozostałość tych hormonów powinna pomóc m.in. w powrocie mięśni do prawidłowego ułożenia. Im mniej czasu minęło od porodu tym większa jest szansa że zmiany cofną się same. Niestety często spotykam mamy będące 2-6 lat po porodzie, które dotknął ten problem, a nie wiedziały o jego istnieniu. W tym wypadku zejście rozstępu jest niezwykle trudne.
Co zatem możesz zrobić by zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że problem dotknie także Ciebie? Dbaj o siebie już w ciąży i po porodzie – nie noś ciężkich przedmiotów, nie dźwigaj, nie forsuj mięśni brzucha ćwiczeniami typu „brzuszki”- na to przyjdzie czas później. Obserwuj swój brzuch podczas łagodnej gimnastyki. Pamiętaj by zawsze kłaść się i wstawać przez bok podpierając się dłoniach.
W drugiej części artykuły podpowiem jak zmniejszyć ryzyko powstania rozstępu mięśni, jak zapobiec jego pogłębianiu i dać ciału szansę na samoistne cofnięcie zmiany, do którego może dojść w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po porodzie.